Czy piec koza jest bezpieczny?

Jeśli jesteś w lesie, drewno potrzebne do rozpalenia pieca kozy na drewno jest zwykle dość obfite. Zwykle zbieram garść małych patyczków leżących na ziemi i może szyszki sosnowe, które pomogą rozpalić ogień, ponieważ są dobrym podpalaczem. Rzadko trzeba nosić piłę, obrabiać drewno lub posunąć się bardzo daleko, aby go zebrać. Rozpalam ogień w piecu drzewnym bawełnianą kulką pokrytą wazeliną i magnezem, ale równie dobrze można go rozpalić suchym zapalnikiem i zapalniczką butanową. Jeśli pada deszcz, a całe dostępne drewno jest mokre, może pomóc w noszeniu kostek paliwa ESBIT, aby można było gotować wodę lub gotować jedzenie przez dzień lub dwa, aż pogoda się poprawi. Wystarczy wsunąć kostkę do specjalnego miejsca jakie ma piec koza na drewno i użyć jej jako stojaka do garnków i szyby przedniej, tak jak w przypadku drewna. Może także pomóc podnieść kostkę paliwa wyżej w piecu, aby znajdowała się bliżej dna garnka. Ponieważ kostki paliwa ważą po pół uncji, a jedna zagotuje dwie lub więcej filiżanek wody, dodatkowe bezpieczeństwo noszenia kilku dodatków stanowi bardzo niewielką dodatkową wagę.

Piec koza na drewno może być świetnym sposobem na zmniejszenie lub wyeliminowanie dodatkowej wagi noszenia paliwa do pieca i pojemników na paliwo. Piece koza nie są dla wszystkich, ponieważ są wolniejsze i bardziej zabrudzone niż piece na alkohol, kanister lub paliwo płynne, ale są przyjemne w użyciu i mniej skuteczne niż większość innych pieców plecakowych.

Chociaż składane piece opalane drewnem nie są tak wydajne jak piece zgazowujące, tak naprawdę gotowanie dwóch lub więcej filiżanek wody na jednym nie zajmuje więcej niż 8-10 minut. Jest to o 5 minut więcej niż kuchenka gazowa z pochłaniaczem, ale jest to całkiem niezły kompromis, biorąc pod uwagę, ile masy paczki zaoszczędzisz, nie musząc przewozić paliwa. Piec koza na drewno ma również znacznie mniejszy wpływ na środowisko, ponieważ nie używają paliw ropopochodnych i nie tworzą pustych pojemników na paliwo, takich jak zużyte kanistry, plastikowe butelki alkoholu etylowego, białe puszki z gazem, które należy poddać recyklingowi lub zakopać na wysypisku.