Producent borówki zaprasza na swoją plantację w Sławoszynie!

Borówki są dostarczane do kilku detalistów i hurtowników, takich jak producent borówki. Sprzedaż lokalna w postaci lokalnych sklepów, targowisk i sprzedaży przydrożnej to również bardzo ważne punkty sprzedaży. Plantatorzy i producent borówki chcący wejść na rynek muszą szukać możliwości na swoim terenie, gdzie może brakować lokalnych dostaw borówki. Nowi uczestnicy rynku mają doskonałe możliwości zaopatrywania lokalnego rynku. Krajowe zbiory szacowane są na 1 mln euro, ale importujemy co najmniej 20 mln złotych rocznie. Wszystkie uprawiane jagody, borówki amerykańskie są sprzedawane i spożywane w Polsce, w Sławoszynie, pomorskie.

Podstawą jest uprawa chroniona. Sezon można przedłużyć stosując różne odmiany i osłony ochronne. Borówki są postrzegane przez konsumentów jako zdrowe i pożywne. Metody uprawy jakie stosuje producent borówki są bardzo zaawansowane pod względem zrównoważonego rolnictwa. Każdy realizowany projekt może kwalifikować się do dotacji kapitałowej w wysokości do 40% (50% dla osób w wieku poniżej 35 lat) z Departamentu Rolnictwa, Żywności i Marynarki (DAFM). Program ten jest oparty na zasadach konkurencyjności i dotyczy wyłącznie nowych inwestycji kapitałowych w sektorze komercyjnego ogrodnictwa.

Zwroty z 1ha uprawy polowej jakich spodziewa się producent borówki – spodziewaj się 1-2 kg owoców z krzewu dwa lata po posadzeniu. Przy pełnej produkcji roślinnej należy spodziewać się plonów w wysokości około 20 ton z hektara przy cenie 5 euro/kg, co daje wartość graniczną gospodarstwa wynoszącą około 35 000 euro z hektara. Koszty robocizny można obniżyć, korzystając z dostępnego na rynku specjalistycznego urządzenia do kompletacji.