Dochodzenie odszkodowań – poznaj niezbędne dokumenty, które pomogą Ci uzyskać odszkodowanie

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku samochodowym z powodu nieostrożności lub zaniedbania innej osoby, staraj się o dochodzenie odszkodowań za wszystkie obrażenia i szkody materialne. Dochodzenie odszkodowania to zazwyczaj wynika z ugody w sprawie roszczenia z tytułu wypadku samochodowego w towarzystwie ubezpieczeniowym po stronie winnej lub rzadziej w drodze pozwu. Ochrona tego prawa sprowadza się do trzech rzeczy: dokumentacji, cierpliwości i wytrwałości.

Rozstrzygnięcie roszczenia z tytułu wypadku samochodowego bez uciekania się do formalnego postępowania sądowego może być wyzwaniem, ale uzbrojony w odpowiednie wsparcie dla twojego roszczenia oraz równą ilość cierpliwości i wytrwałości, Ty (i Twój adwokat z Meditor, jeśli go posiadasz) często możesz wynegocjować satysfakcjonujące rozwiązanie Twoja sprawa z wypadkiem samochodowym.

Przede wszystkim udokumentuj miejsce wypadku tak szybko, jak to możliwe, dochodzenie odszkodowań z pewnością będzie łatwiejsze dzięki Twojej pomocy. Następstwa wypadku samochodowego mogą być chaotyczne. Natychmiastowa pomoc medyczna, jeśli to konieczne, powinna zawsze być twoim priorytetem. Jeśli jednak obrażenia nie są poważne, bezcennie pomożesz w dochodzeniu roszczenia, jeśli poświęcisz czas na udokumentowanie jak największej ilości miejsca zdarzenia i momentów, które doprowadziły do ​​wypadku. Dobry dowód jest kluczem do wygranej.

Zadzwoń na policję. Zaangażowanie policji dodaje kolejną warstwę dokumentacji do twojego roszczenia. Raport policyjny ma duże znaczenie dla ubezpieczycieli i rzeczników; nie wahaj się zadzwonić po policję po wypadku samochodowym. Bardzo często partia powodująca katastrofę będzie próbowała powstrzymać policję. Nie padaj ofiarą tej taktyki. W przypadku odniesienia obrażeń lub uszkodzenia samochodu wezwać policję. O ile drugi kierowca nie odniesie obrażeń, twoim priorytetem powinna być ochrona twoich praw i ustalenie twojego przyszłego roszczenia. Raport policyjny dostarczy dokumentację miejsca wypadku i często będzie zawierać dowód winy. Nie pomiń tego kroku, próbując być „miłym facetem”.

Porozmawiaj ze świadkami zdarzenia i zbierz ich opinie, które przydadzą się w walce o dochodzenie odszkodowań. Uzyskaj jak najwięcej informacji, w tym dane kontaktowe. Zapytaj ich, czy byliby skłonni do składania pisemnych lub ustnych oświadczeń. Dowiedz się, co się stało – zadawaj pytania i zdobywaj informacje. Im więcej potwierdzających informacji uzyskasz od świadków, tym silniejsze będzie twoje roszczenie.

Sfotografuj scenę wypadku. Użyj aparatu lub telefonu i upewnij się, że możesz łatwo podać datę zrobienia zdjęć, aby można je było uwierzytelnić. Jeśli nie masz aparatu ani telefonu z aparatem, zapytaj świadków, czy chcieliby zrobić zdjęcia. Sfotografuj scenę, wszelkie uszkodzenia pojazdu lub pojazdu drugiej strony oraz wszelkie oczywiste obrażenia, które doznałeś.