Ośrodek leczenia uzależnień a skuteczność odwyku

Osoby uzależnione tracą kontrolę nad swoimi działaniami. Pragną i szukają narkotyków, alkoholu lub innych substancji bez względu na cenę — nawet ryzykując zniszczenie przyjaźni, krzywdzenie rodziny lub utratę pracy.

Co takiego jest w uzależnieniu, że ludzie zachowują się w tak destrukcyjny sposób? I dlaczego tak trudno jest rzucić? Naukowcy finansowani przez ośrodek leczenia uzależnień pracują nad poznaniem biologii uzależnienia. Wykazali, że uzależnienie jest długotrwałą i złożoną chorobą mózgu, a obecne metody leczenia jakie oferuje ośrodek leczenia uzależnień mogą pomóc ludziom kontrolować ich nałogi. Ale nawet dla tych, którym udało się rzucić palenie, zawsze istnieje ryzyko powrotu uzależnienia, co nazywa się nawrotem. Biologiczna podstawa uzależnienia pomaga wyjaśnić, dlaczego ludzie potrzebują czegoś więcej niż tylko dobrych intencji czy silnej woli, aby przełamać swoje nałogi.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że uzależnienie jest wyborem lub problemem moralnym, a wszystko, co musisz zrobić, to przestać. Ale nic nie może być dalsze od prawdy. Mózg faktycznie zmienia się wraz z uzależnieniem i przywrócenie go do normalnego stanu wymaga sporo pracy. Im więcej narkotyków lub alkoholu zażyłeś, tym bardziej destrukcyjnie wpływa to na mózg. Naukowcy prowadzący ośrodek leczenia uzależnień odkryli, że duża część mocy uzależnienia leży w jego zdolności do przejmowania, a nawet niszczenia kluczowych obszarów mózgu, które mają pomóc nam przetrwać. Masz problem z nałogiem? Ośrodek leczenia uzależnień przygotował dla Ciebie leczenie odwykowe Warszawa, mazowieckie!