Rozwód kościelny – jak wygląda?

Watykan znacznie ułatwia katolikom unieważnienie małżeństw i rozwód kościelny po nacisku papieża Franciszka na reformę procesu od dawna krytykowanego za to, że jest skomplikowany, kosztowny i niedostępny dla wielu. Ujawnione we wtorek przepisy przyspieszają proces unieważnienia i rozwód kościelny, dzięki obecnie dostępnej przyspieszonej procedurze i pozwalają na rozpatrzenie apelacji przez lokalnego urzędnika kościelnego, a nie Watykan, w przypadku znacznej decentralizacji władzy z dala od Rzymu. Papież powiedział, że zmiany nie będą zachęcać ani „sprzyjać” unieważnieniu małżeństwa, ale zamiast tego zmienią czas potrzebny na zakończenie procesu. Podkreślił również, że unieważnienie powinno być bezpłatne. Papież napisał, że dokonano zmian, aby „serce wiernych, którzy czekają na wyjaśnienie swego stanu, nie mogło być uciskane przez ciemność wątpliwości”.

Podczas gdy nowe zasady będą miały praktyczny wpływ, który odczują katolicy na całym świecie, odwraca również uwagę na toczącą się i spolaryzowaną debatę w Watykanie na temat tego, czy komunię należy ofiarować rozwiedzionym i ponownie żonatym katolikom, która jest obecnie niedozwolone, chyba że dana osoba otrzymała unieważnienie i rozwód kościelny.

Katoliccy biskupi spotykają się w Rzymie w przyszłym miesiącu – część druga nadzwyczajnej sesji synodu biskupów – aby omówić stosunek Kościoła do współczesnej rodziny i rozwodów kościelnych. Podczas gdy kwestia komunii dla rozwiedzionych katolików została uznana za główny punkt porządku obrad, niektórzy eksperci stwierdzili, że we wtorek ogłoszenie prawdopodobnie rozwiąże ten problem. Nowe zasady nie zmieniają sprzeciwu Kościoła wobec rozwodów i komunii – fakt ten uspokoi konserwatystów – ale sprawi, że o wiele bardziej praktyczne dla przyszłych małżeństw katolików będzie uznanie ich kolejnych małżeństw przez kościół – co zadowoli postępowych – i pozwoli tym katolikom na przyjąć komunię.