Poszerzanie czy frezowanie kominów?

Kupiłeś już piec? Pomyślałem, że powinienem sobie z tym poradzić wcześnie… Zakładając, że w twoim otworze nie ma materiałów palnych (otwór jest z cegły lub kamienia bez nadproża), to jego powierzchnie są klasyfikowane jako „niepalne”. Wnęki niepalne nie podlegają żadnym przepisom budowlanym, jak i frezowanie kominów.

Ale piece będą wymagały wokół siebie szczelin powietrznych – odległości podane przez producentów pieców (często podawane zbyt późno w instrukcji montażu dołączonej do pieca). Liczby te mają zwykle od 3 do 6 cali po bokach, od 2 do 3 cali z tyłu i 12 cali lub więcej powyżej. Podane powyżej liczby są tylko przykładami; każdy piec będzie miał inne wymagania producenta. Takie szczeliny powietrzne powstałe poprzez frezowanie kominów są zwykle wymagane przez producenta z dwóch powodów:

1. Aby zapobiec przegrzewaniu się ścian wnęki poprzez frezowanie kominów.

2. Aby upewnić się, że ciepło z pieca dociera do pomieszczenia (wsuń piec do ciasnego otworu, a prawdopodobnie nie będzie Ci tak ciepło, jak się spodziewałeś, ponieważ piec ogrzewa ścianę, a nie powietrze w pomieszczeniu).

W przypadku jakichkolwiek kwestii związanych z bezpieczeństwem, specyfikacje producenta mają pierwszeństwo przed przepisami budowlanymi i kominowymi i powinny być przestrzegane co do joty. Materiałem palnym jest każdy materiał, który może się zapalić (np. drewno, plastik, tkanina). Jeśli masz jakiekolwiek MATERIAŁY PALNE w pobliżu wnęki, W TYM JAKĄKOLWIEK DREWNIANĄ BELKĘ (główny sprawca), musisz spojrzeć na odległość przekroju od materiałów palnych, ponieważ istnieją poważne przepisy budowlane (tapetę poza wnęką można zignorować jako palną materiał, ale płyta gipsowo-kartonowa jest klasyfikowana jako palna „ponieważ nie jest klasyfikowana jako niepalna”).